Dell Latitude E4200 12.1" SU9600 Laptop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code LTPE4200SU96005
Brand Dell Computers
Model 5GB DDR3 256GB SSD Win 7
Category Laptops & Tablets
Description
Dell Latitude E4200 12.1" Intel Core 2 Duo SU9600 5GB DDR3 256GB SSD Windows 7 Professional Laptop. The Dell Latitude E4200 combines sleek looks, durability and advanced wireless connectivity. Dell Latitude E4200 notebook is powered by an Intel Core 2 Duo SU9600 1.60GHz processor and 4GB of DDR3 memory. The 256GB solid state drive provides the storage space you need for your music, games, videos, photos, and other critical data. Get creative and stay connected with the Dell Latitude E4200 Laptop.
Please Note: This unit is Manufacturer Refurbished and has scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended!
Specifications:
| Manufacturer | Dell |
| Model | Latitude E4200 |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Screen Size | 12.1" |
| Native Resolution | 1280 x 800 |
| Processor | Intel Core2 Duo SU9600 Processor (3M Cache, 1.60GHz, 800 MHz FSB) |
| Memory | 5GB DDR3 RAM |
| Hard Drive | 256GB SSD |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Extended Battery | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| I/O Ports | x1 USB 2.0 Port with USB PowerShare x1 eSATA/USB Combo Port x1 4-Pin IEEE 1394 FireWire Port x1 15-Pin VGA Port x1 RJ-45 (Ethernet) Jack x1 3.5mm Headphone Jack x1 3.5mm Microphone Jack x1 Security Lock Slot x1 DC Power Jack x1 Dock Connector (on Bottom) |
| Expansion Slots | x1 ExpressCard/34 Slot x1 Smart Card Reader Slot |
| Supported Media | Secure Digital (SD) |
