Dell Latitude E5420 14" Core i5 Laptop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code LTPDELLA7E54202
Brand Dell Computers
Model Win 7 4GB DDR3 320GB HDD
Category Laptops & Tablets
Description
Dell Latitude E5420 14" Intel Core i5-2430M Processor 2nd Generation 4GB DDR3 320GB HDD Windows 7 Professional Laptop. The streamlined, versatile, Laptop Dell Latitude E5420 delivers top-of-the-line performance so you can work and play seamlessly. It's powered by an Intel Core i5-2430M processor and 4GB of DDR3 memory so you can handle any work and play-related applications with ease. A roomy 320GB hard drive provides plenty of storage space for your music, games, videos, and other critical data.
* Please Note, these units are Manufacturer Refurbished and have minor scuffs and scratches, but are fully operational and function as intended!

Specifications:
| Screen Size: | 14" |
| Manufacturer | Dell |
| Model: | Latitude E5420 |
| Operating Systems: | Windows 7 Professional |
| Processor: | Intel Core 2nd Gen i5-2430M Processor (2.40GHz, 3MB Cache) |
| Memory: | 4GB DDR3 RAM |
| Hard Drive: | 320GB SATA Hard Drive (7200 RPM) |
| Optical Drive Type: | DVD/ROM |
| Wi-Fi: | Dell 1501 Wireless-N |
| I/O Ports: | One (1) RJ-45 Ethernet jack Four (4) USB 2.0 ports (one eSATA/USB combo) One (1) 3.5mm Combo Headphone/Microphone jack One (1) 15-pin VGA port One (1) HDMI port One (1) IEEE 1394 4-pin FireWire port Dock connector |







