Dell Latitude E5440 14" i7-4600U Laptop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code LTPDLATE544746U
Brand Dell Computers
Model Win 7 Pro 6GB 320GB HDD
Category Laptops & Tablets
Condition Pre-Owned Grade B
Condition Description Please note, this unit is used and has scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended. Comes with AC Power Adapter only! No other accessories included!
Description
Dell Latitude E5440 14" WXGA Matte Intel Core i7-4600U 2.1GHz CPU Processor 6GB DDR3L 320GB HDD Hard Drive Windows 7 Professional 64-bit Notebook Laptop PC.

Specifications:
| Manufacturer | Dell |
| Model | Latitude E5440 |
| Operating System | Windows 7 Professional 64-bit |
| Screen Size/Coating | 14" / Matte WXGA (1366 x 768) |
| Processor | Intel Core i7-4600U CPU |
| Graphics | Intel HD Graphics 4600 |
| Memory | 6GB DDR3L SDRAM |
| Hard Drive | 320GB HDD |
| Optical Drive | DVD+/-RW Drive |
| Wireless | Broadcom 802.11n Wireless |
| Network | Intel Ethernet Connection I218 |
| Bluetooth | Yes |
| Ports and Slots | x2 USB 3.0 Ports x1 USB 2.0 Port x1 SD Card Reader x1 HDMI Connector x1 VGA Connector x1 Audio-in/out (Headset) Jack x1 Ethernet (RJ-45) Jack x1 Security Cable Slot x1 Docking Connector |









