Dell Latitude E5510 15.6" i5-450M Laptop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code LTPE5515450M160
Brand Dell Computers
Model 4GB DDR3 160GB HDD Win 7
Category Laptops & Tablets
Description
Dell Latitude E5510 15.6" Intel Core i5-450M 4GB DDR3 160GB HDD Windows 7 Professional Laptop. Dell Latitude E5510 designed to help simplify IT by reducing cost, deployment time and maintenance, the Dell Latitude E5510 laptop delivers reliable mobile computing with increased flexibility and proven durability.
Please Note: This unit is Manufacturer Refurbished and may have minor scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended!

Specifications:
| Manufacturer | Dell |
| Model | Latitude E5510 |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Screen Size | 15.6" |
| Native Resolution | 1366 x 768 |
| Processor | Intel Core i5-450M Processor (3M cache, 2.40 GHz) |
| Memory | 4GB DDR3 |
| Hard Drive | 160GB HDD |
| Optical Drive | DVD/RW |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| I/O Ports | x4 USB 2.0 Ports x1 RJ-45 Ethernet Port x1 15-pin VGA Port x1 9-pin Serial Port x1 4-pin IEEE 1394 FireWire Port x1 3.5 mm Microphone Jack x1 3.5 mm Headphone Jack x1 Docking Connector (on Bottom) |
| Expansion Slots | x1 ExpressCard/54 Slot |
| Supported Media | Secure Digital (SD) |









