Dell Latitude E6220 12.5" Core i7 Laptop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code LTPDELLATE62202
Brand Dell Computers
Model Win 7 6GB DDR3 256GB HDD
Category Laptops & Tablets
Description
Dell Latitude E6220 12.5" Intel Core i7-2640M Processor 2nd Generation 6GB DDR3 256GB HDD Windows 7 Professional Laptop. The streamlined, versatile, Laptop Dell Latitude E6220 delivers top-of-the-line performance so you can work and play seamlessly. It's powered by an Intel Core i7-2640M processor and 6GB of DDR3 memory so you can handle any work and play-related applications with ease. A roomy 256GB hard drive provides plenty of storage space for your music, games, videos, and other critical data.
* Please Note, these units are Manufacturer Refurbished and have minor scuffs and scratches, but are fully operational and function as intended!

Specifications:
| Screen Size: | 12.5" |
| Manufacturer | Dell |
| Model: | Latitude E6220 |
| Operating Systems: | Windows 7 Professional |
| Processor: | Intel Core i7-2640M 2nd Gen Processor (2.80 GHz with Turbo Boost 2.0 up to 3.50 GHz) |
| Memory: | 6GB DDR3 RAM |
| Hard Drive: | 256GB 2.5 inch (SATA3) Mobility Solid State Drive |
| Optical Drive Type: | DVD/ROM |
| Wi-Fi: | Dell 1501 Wireless-N |
| I/O Ports: | Two (2) USB 2.0 ports One (1) USB/eSATA combo port One (1) HDMI out One (1) VGA out One (1) RJ-45 jack One (1) 3.5 mm headphone/microphone jack |







