Dell Latitude E6400 14.1" P8700 Laptop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code LTPE64P87250PRO
Brand Dell Computers
Model 4GB DDR2 250GB HDD Win 7
Category Laptops & Tablets
Description
Dell Latitude E6400 14.1" Intel Core 2 Duo P8700 4GB DDR2 250GB HDD Windows 7 Professional Laptop. The streamlined, versatile, Dell Latitude E6400 laptop delivers top-of-the-line performance so you can work and play seamlessly. It's powered by an Intel Core 2 Duo P8700 2.53GHz processor and 4GB of DDR2 memory so you can handle any work and play-related applications with ease. A roomy 250GB hard drive provides plenty of storage space for your music, games, videos, and other crucial data.
Please Note: This unit is Manufacturer Refurbished and has scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended!

Specifications:
| Manufacturer | Dell |
| Model | Latitude E6400 |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Screen Size | 14.1" |
| Native Resolution | 1440 x 900 |
| Processor | Intel Core2 Duo P8700 Processor (3M Cache, 2.53GHz, 1066MHz FSB) |
| Memory | 4GB DDR2 RAM |
| Hard Drive | 250GB HDD |
| Optical Drive | CD-RW/DVD Combo |
| Wi-Fi | Yes |
| Cellular | Yes |
| Webcam | Yes |
| Graphics | NVIDIA Quadro NVS 160M 256MB GDDR3 Graphics |
| I/O Ports | x1 RJ-45 Ethernet Jack x3 USB 2.0 Ports x1 eSATA/USB Combo Port x1 3.5mm Headphone Jack x1 3.5mm Microphone Jack x1 15-Pin VGA Port x1 DisplayPort Connector x1 4-Pin FireWire Port x1 Security Lock Slot x1 DC Power Jack x1 Docking Connector (on Bottom) |
| Expansion Slots | x1 SmartCard Slot x1 Express Card Slot |
| Supported Media | Secure Digital (SD) MultiMediaCard (MMC) |







