Dell Latitude E6400 14" Duo P9600 Laptop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Description
Dell Latitude E6400 14" Intel Core 2 Duo P9600 4GB DDR2 250GB HDD NVIDIA Quadro NVS 160M 256MB GDDR3 Graphics Windows 7 Home Premium Red Laptop. Breeze through all your applications with this stylish and lightweight Dell Latitude E6400 Laptop! It's powered by an Intel Core 2 Duo P9600 2.66GHz processor and 4GB of DDR2 memory. The 250GB HDD hard drive has plenty of room for your growing media library.
Please Note: This unit is Manufacturer Refurbished and has scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended!
Specifications:
| Manufacturer | Dell |
| Model | Latitude E6400 |
| Operating System | Windows 7 Home Premium |
| Screen Size | 14" |
| Native Resolution | 1440 x 900 |
| Processor | Intel Core 2 Duo P9600 Processor (6M Cache, 2.66GHz, 1066MHz FSB) |
| Memory | 4GB DDR2 RAM |
| Hard Drive | 250GB HDD |
| Optical Drive | DVD/RW |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Color | Red |
| Graphics | NVIDIA Quadro NVS 160M 256MB GDDR3 Graphics |
| I/O Ports | x1 RJ-45 Ethernet Jack x3 USB 2.0 Ports x1 eSATA/USB Combo Port x1 3.5mm Headphone Jack x1 3.5mm Microphone Jack x1 15-Pin VGA Port x1 DisplayPort Connector x1 4-Pin FireWire Port x1 Security Lock Slot x1 DC Power Jack x1 Docking Connector (on Bottom) |
| Expansion Slots | x1 SmartCard Slot x1 Express Card Slot |
| Supported Media | Secure Digital (SD) MultiMediaCard (MMC) |
