Dell Latitude E6410 14.1" Core i7 Laptop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code LTPDELLLTE64103
Brand Dell Computers
Model Win 7 4GB DDR3 160GB HDD
Category Laptops & Tablets
Description
Dell Latitude E6410 14.1" 1280 x 800 Intel Core i7-640M Processor 4GB DDR3 RAM 160GB SATA HDD Windows 7 Professional Laptop. The streamlined, versatile, Laptop Dell Latitude E6410 delivers top-of-the-line performance so you can work and play seamlessly. It's powered by an Intel Core i7-640M processor and 4GB of DDR3 memory so you can handle any work and play-related applications with ease. A roomy 160GB SATA hard drive provides plenty of storage space for your music, games, videos, and other critical data.
* Please Note, these units are Manufacturer Refurbished and have minor scuffs and scratches, but are fully operational and function as intended! Also, this unit has a crack on battery back cover.

Specifications:
| Screen Size: | 14.1" (1280x800) |
| Manufacturer: | Dell |
| Model: | Latitude E6410 |
| Operating Systems: | Windows 7 Professional |
| Processor: | Intel Core Processor i7-640M (2.8GHz, Dual Core/4 Threads, 4MB L3 cache) |
| Memory: | 4GB DDR3 RAM |
| Hard Drive: | 160GB SATA Hard Drive (7200 RPM) |
| Optical Drive Type: | DVD/RW |
| Graphics / Video: | Intel GMA HD |
| Wi-Fi: | Dell Wireless 5620 Multi-Mode Gobi MB Mini-Card; Intel WiFi Link 6200 802.11a/g/n Half Mini Card |
| I/O Ports: | Four (4) USB 2.0 (1 eSATA/USB combo) One (1) RJ-45 Ethernet port One (1) Display port One (1) 15-pin VGA port One (1) 4-pin IEEE 1394 FireWire port One (1) 3.5 mm Microphone jack One (1) 3.5 mm Headphone jack One (1) DC power port One (1) Security lock slot |







