Dell Latitude E6410 14" i7-640M Laptop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code LTPE6417640M128
Brand Dell Computers
Model 4GB DDR3 128GB SSD Win 7
Category Laptops & Tablets
Description
Dell Latitude E6410 14" Intel Core i7-640M 4GB DDR3 128GB SSD Windows 7 Professional Laptop. Designed to increase productivity while reducing total cost of ownership, the Dell Latitude E6410 laptop features dramatic advancements in durability, security and mobile collaboration.
Please Note: This unit is Manufacturer Refurbished and has scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended!
Specifications:
| Manufacturer | Dell |
| Model | Latitude E6410 |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Screen Size | 14" |
| Native Resolution | 1440 x 900 |
| Processor | Intel Core i7-640M Processor (2.8GHz, Dual Core/4 Threads, 4MB L3 cache) |
| Memory | 4GB DDR3 RAM |
| Hard Drive | 128GB SSD |
| Optical Drive | DVD/RW |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Extended Battery | Yes |
| I/O Ports | x3 USB 2.0 Ports x1 USB/eSATA Combo Port x1 RJ-45 (Ethernet) Port x1 DisplayPort Connector x1 15-Pin VGA Port x1 4-Pin IEEE 1394 FireWire Port x1 3.5mm Microphone Jack x1 3.5mm Headphone Jack x1 Security Lock Slot x1 DC Power Jack |
| Expansion Slots | x1 ExpressCard 54 x1 Smart Card Reader |
| Supported Media | Secure Digital (SD) |
