Dell Latitude E6420 14" I5 4GB Laptop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code LTPDELLATE64205
Brand Dell Computers
Model I5-2520M 500GB Win 7 Pro
Category Laptops & Tablets
Description
Dell Latitude E6420 14" Intel Core 2nd Generation i5-2520M Dual Core Processor DDR3 4GB Memory 500GB SATA Hard Drive (7200 RPM) Windows 7 Professional Laptop. The Dell Latitude E6420 laptop is built for the new mobile business class with the durability, productivity, security and easy manageability. The Latitude E6420 notebook is powered by an Intel Core i5-2520M Dual Core 2.50GHz processor and 4GB of DDR3 memory. The 500GB Hard Drive provides the storage space you need for your music, games, videos, photos, and other critical data. Get creative and stay connected with the Dell Latitude E6420 Laptop.
Please Note, this unit is Manufacturer Refurbished and has minor scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended!
Please Note, this unit is Manufacturer Refurbished and has minor scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended!

Specifications:
| Manufacturer: | Dell |
| Model: | Latitude E6420 |
| Operating Systems: | Microsoft Windows 7 Professional |
| Processor: | Intel Core 2nd Generation i5-2520M Dual Core 2.50GHz 3M L2 Cache Processor |
| Memory: | 4GB |
| Hard Drive: | 500GB |
| Optical Drive: | DVD/RW |
| Graphics / Video: | Intel HD Graphics |
| I/O Ports: | One (1) RJ-45 Ethernet jack Four (4) USB 2.0 ports (one eSATA/USB combo) One (1) 3.5mm Combo Headphone/Microphone jack One (1) 15-pin VGA port One (1) HDMI port One (1) Docking connector |
| Regulatory Approvals: | FCC CE BSMI WEEE VCCI Nemko C-Tick TUV/GS GOST-R NOM NYCE cULus Listed |
| Display: | 14 inch Widescreen LED LCD (1600 x 900 resolution) |
| Bluetooth: | No |
| Wireless: | Intel Centrino Ultimate-N 6300, Wi-Fi |








