Dell Latitude E6420 XFR 14" i7-2640M PC
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code LTPE6420X72640M
Brand Dell Computers
Model 4GB DDR3 128GB SSD Win 7
Category Laptops & Tablets
Description
Dell Latitude E6420 XFR 14" Intel Core i7-2640M 2nd Generation 4GB DDR3 128GB SSD Windows 7 Professional Fully Rugged Laptop PC. When you want the next step in rugged laptops for your tough work environment, the Latitude E6420 XFR notebook offers strong performance and reliable data protection in a design that’s built to withstand the most challenging environments.
Please Note: This unit is Manufacturer Refurbished and may have minor scuffs and scratches, but is fully operational and function as intended!

Specifications:
| Manufacturer | Dell |
| Model | Latitude E6420 XFR |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Screen Size | 14" (1366 x 768 resolution) |
| Processor | Intel Core i7-2640M 2nd Generation Processor (2.80 GHz with Turbo Boost 2.0 up to 3.50 GHz) |
| Memory | 4GB DDR3 RAM |
| Hard Drive | 128GB SSD |
| Optical Drive | DVD/RW |
| Graphics / Video: | Intel HD Graphics |
| I/O Ports | x1 RJ-45 Ethernet Jack x2 USB 2.0 Ports x1 eSATA/USB Combo Port x1 3.5mm Combo Headphone/Microphone Jack x1 15-pin VGA Port x1 HDMI Port x1 Docking Connector |
| Wi-Fi: | Yes |
| Expansion Slots | x1 54mm Express Card x1 SmartCard Slot |








