Dell Latitude E6420 XFR 14 Rugged Laptop
Description
Dell Latitude E6420 XFR 14" Intel Core i7-2640M Processor 2nd Generation 8GB DDR3 RAM 250GB SSD Windows 7 Professional Laptop. Powered by an Intel Core i7-2640M processor and 8GB of DDR3 RAM, the Dell Latitude E6420 XFR can handle all of your daily computing and multitasking needs. The 250GB solid state drive provides ample storage for installing the operating system of your choice and other program files as well.
Please Note, this unit is used and it has minor scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended! It has multiple scratches on the top cover and the rubber feet are damaged on the bottom of the unit.

Specifications:
| Screen Size: | 14" |
| Manufacturer | Dell |
| Model: | Latitude E6420 XFR |
| Operating Systems: | Windows 7 Professional |
| Processor: | Intel Core i7-2640M 2nd generation Processor (2.80 GHz with Turbo Boost 2.0 up to 3.50 GHz) |
| Memory: | 8GB DDR3 RAM |
| Storage: | 250GB Solid State Drive |
| Optical Drive Type: | DVD/RW |
| Wi-Fi: | Intel WiFi Link 6205 (802.11a/g/n 2X2) 1/2 MiniCard |
| I/O Ports: | USB 2.0 (2) VGA Docking connector USB/eSATA combo (1) HDMI SmartCard reader Optional USB 3.0 (2 via media bay module) Network connector (RJ-45) Optional Contactless SmartCard reader Serial DB9 pin Stereo headphone/microphone combo jack |
Please Note, this unit is used and it has minor scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended! It has multiple scratches on the top cover and the rubber feet are damaged on the bottom of the unit.





