Dell Latitude E6500 15.4" P8700 Laptop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code LTPDELLLATE6501
Brand Dell Computers
Model Win 7 Home 4GB DDR2 250GB
Category Laptops & Tablets
Description
Dell Latitude E6500 15.4'' Intel Core 2 Duo P8700 Processor DDR2 4GB RAM 250GB HDD Hard Drive Windows 7 Home Premium Laptop. The Dell Latitude E6500 is a 15.4-inch business laptop designed to survive a full day of use and abuse and look good while doing it. The magnesium alloy construction, rugged paint finish and tough metal hinges make the Latitude E6500 more durable than older Dell notebooks. This Dell Latitude E6500 notebook is powered by an Intel Core 2 Duo P8700 2.53GHz dual-core processor and 4GB of DDR2 memory. The 250GB Hard Drive provides the storage space you need for your music, games, videos, photos, and other critical data. Get creative and stay connected with the Dell Latitude E6500 laptop.
Please Note, this unit is Manufacturer Refurbished and may have minor scuffs or scratches, but is fully operational and functions as intended! Also, this item has a minor crack on the left side of the front LCD cover. Please see images below!
Please Note, this unit is Manufacturer Refurbished and may have minor scuffs or scratches, but is fully operational and functions as intended! Also, this item has a minor crack on the left side of the front LCD cover. Please see images below!

Specifications:
| Manufacturer: | Dell |
| Model: | Latitude E6500 |
| Operating Systems: | Windows 7 Home Premium |
| Processor: | Intel Core 2 Duo Processor P8700 (3M Cache, 2.53GHz) |
| Memory: | 4GB RAM DDR2 |
| Hard Drive: | 250GB HDD Hard Drive |
| Optical Drive: | DVD/RW |
| I/O Ports: | One (1) RJ-45 Ethernet jack Three (3) USB 2.0 ports One (1) eSATA/USB combo port One (1) Headphone out 3.5 mm jack One (1) Microphone in 3.5 mm jack One (1) 15-pin VGA port One (1) DisplayPort One (1) 4-pin FireWire port One (1) Docking connector |
| Display: | 15.4-inch widescreen (1280 x 800 resolution) |
| Wi-Fi: | Yes |







