Dell Latitude E6510 15.6" 4GB Laptop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code LTPE65107720QM4
Brand Dell Computers
Model i7-720QM 320GB HDD Win 7
Category Laptops & Tablets
Description
Dell Latitude E6510 15.6" Intel Core i7-720QM 4GB DDR3 320GB HDD NVIDIA Quadro NVS 3100M 512MB GDDR3 Graphics Windows 7 Professional Laptop. The Dell Latitude E6510 laptop is built for the new mobile business class with the durability, productivity, security and easy manageability. Dell Latitude E6510 notebook is powered by an Intel Core i7-720QM 1.60GHz processor and 4GB of DDR3 memory. The 320GB hard drive provides the storage space you need for your music, games, videos, photos, and other critical data. Get creative and stay connected with the Dell Latitude E6510 laptop.
Please Note: This unit is Manufacturer Refurbished and may have minor scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended!

Specifications:
| Manufacturer | Dell |
| Model | Latitude E6510 |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Screen Size | 15.6" |
| Native Resolution | 1600 x 900 |
| Processor | Intel Core i7-720QM Processor (6M Cache, 1.60GHz) |
| Memory | 4GB DDR3 RAM |
| Hard Drive | 320GB HDD |
| Optical Drive | DVD/RW |
| Wi-Fi | Yes |
| Extended Battery | Yes |
| Graphics | NVIDIA Quadro NVS 3100M 512MB GDDR3 Graphics |
| I/O Ports | x3 USB 2.0 Ports x1 eSATA/USB Combo Port x1 RJ-45 (Ethernet) Jack x1 RJ-11 (Modem) Jack x1 DisplayPort Connector x1 15-Pin VGA Port x1 4-Pin IEEE 1394 FireWire Port x1 3.5mm Microphone Jack x1 3.5mm Headphone Jack x1 Security Lock Slot x1 DC Power Port x1 Dock Connector (on Bottom) |
| Expansion Slots | x1 SmartCard Slot x1 ExpressCard/34 Slot x1 PC Card Slot |
| Supported Media | Secure Digital (SD) |







