Dell Latitude E6510 15.6" I7 4GB Laptop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code LTPDELE6510I74L
Brand Dell Computers
Model I7-740QM 500GB Win 7 ULT
Category Laptops & Tablets
Description
Dell Latitude E6510 15.6" Intel Core i7-740QM Processor DDR3 4GB Memory 500GB SATA Hard Drive (7200 RPM) Windows 7 Ultimate Laptop. The Dell Latitude E6510 laptop is built for the new mobile business class with the durability, productivity, security and easy manageability. Dell Latitude E6510 notebook is powered by an Intel Core i7-740QM 1.73GHz processor and 4GB of DDR3 memory. The 500GB Hard Drive provides the storage space you need for your music, games, videos, photos, and other critical data. Get creative and stay connected with the Dell Latitude E6510 laptop.
Please Note, this unit is Manufacturer Refurbished and has minor scuffs, scratches or dents, but is fully operational and functions as intended! See images below!
Please Note, this unit is Manufacturer Refurbished and has minor scuffs, scratches or dents, but is fully operational and functions as intended! See images below!

Specifications:
| Manufacturer: | Dell |
| Model: | Latitude E6510 |
| Operating Systems: | Microsoft Windows 7 Ultimate |
| Processor: | Intel Core i7-740QM 1.73GHz Processor |
| Memory: | 4GB |
| Hard Drive: | 500GB |
| Optical Drive: | DVD/RW |
| Graphics / Video: | 512MB NVIDIA NVS 3100M |
| I/O Ports: | Three (3) USB 2.0 ports One (1) eSATA/USB combo port One (1) RJ-45 Ethernet port One (1) DisplayPort One (1) 15-pin VGA port One (1) 4-pin IEEE 1394 FireWire port One (1) 3.5 mm Microphone in jack One (1) 3.5 mm Headphone out jack One (1) DC power port One (1) Dock connector on bottom |
| Regulatory Approvals: | FCC CE VCCI WEEE BSMI Nemko GOST-R TUV/GS NOM NYCE cULus Listed |
| Display: | 15.6 inch Widescreen LED LCD (1920 x 1080 resolution) |
| Bluetooth: | Yes |
| Wi-Fi: | Yes |








