Dell Latitude E6510 15.6" I7 8GB Laptop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code LTPDEL15LAE6510
Brand Dell Computers
Model i7-740QM 250GB Win 7 Pro
Category Laptops & Tablets
Description
Dell Latitude E6510 15.6" Intel Core i7-740QM Processor DDR3 8GB Memory 250GB SATA Hard Drive (7200 RPM) Windows 7 Professional Laptop. This Dell Latitude E6510 notebook is powered by an Intel Core i7-740QM 1.73GHz processor and 8GB of DDR3 memory. The 250GB hard drive provides the storage space you need for your music, games, videos, photos, and other critical data. Get creative and stay connected with the Dell Latitude E6510 laptop.
Please Note, this unit is Manufacturer Refurbished and has minor scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended!
Specifications:
| Manufacturer: | Dell |
| Model: | Latitude E6510 |
| Operating Systems: | Microsoft Windows 7 Professional |
| Processor: | Intel Core i7-740QM 1.73GHz Processor |
| Memory: | 8GB |
| Hard Drive: | 250GB |
| Optical Drive: | DVD/RW |
| Graphics / Video: | 512MB NVIDIA NVS 3100M |
| I/O Ports: | Three (3) USB 2.0 ports One (1) eSATA/USB combo port One (1) RJ-45 Ethernet port One (1) DisplayPort One (1) 15-pin VGA port One (1) 4-pin IEEE 1394 FireWire port One (1) 3.5 mm Microphone in jack One (1) 3.5 mm Headphone out jack One (1) DC power port One (1) Dock connector on bottom |
| Display: | 15.6-inch widescreen LED-Backlit LCD (1600 x 900 resolution) |
| Bluetooth: | Yes |
| Wi-Fi: | Yes |
| Wireless: | Intel WiFi Link 6200 802.11a/g/n Half Mini Card |







