Dell Latitude XT2 XFR 12.1" 3GB Laptop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code LTPDELATXT2XFR2
Brand Dell Computers
Model Win 7 Pro 3GB DDR3 128GB
Category Laptops & Tablets
Description
Dell Latitude XT2 XFR 12.1" 1280 x 800 Intel Core 2 Duo SU9600 Processor 3GB DDR3 RAM Memory 128GB Mobility Solid State Drive Windows 7 Professional Laptop. The Latitude XT2 XFR is the thinnest, smallest 12.1-Inch rugged convertible tablet pc with multi-touch technology. The Latitude XT2 XFR is ideal for field-service and industrial manufacturing workforces who need rugged systems that can stand up to drops, spills, vibration, temperature extremes and more. This Dell Latitude XT2 XFR notebook is powered by an Intel Core 2 Duo SU9600 1.6GHz processor and 3GB of DDR3 memory. The 128GB hard drive provides the storage space you need for your music, games, videos, photos, and other critical data. Get creative and stay connected with the Dell Latitude XT2 XFR laptop.
Please Note, this unit is Manufacturer Refurbished and has minor scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended! 
Specifications:
| Display: | 12.1" (1280x800) |
| Manufacturer: | Dell |
| Model: | Latitude XT2 XFR |
| Operating Systems: | Windows 7 Professional |
| Processor: | Intel Core 2 Duo Processor SU9600 (3M Cache, 1.6GHz) |
| Memory: | 3GB DDR3 RAM |
| Hard Drive: | 128GB Solid State Drive |
| Graphics / Video: | 32MB Intel GM45 Graphics |
| Optical Drive: | DVD/RW |
| I/O Ports: | Two (2) USB 2.0 ports One (1) USB/eSATA port One (1) 15-pin VGA port One (1) 4-pin IEEE 1394 (FireWire) port One (1) RJ-45 Ethernet jack One (1) 3.5 mm Microphone jack One (1) 3.5 mm Headphone jack One (1) Lock slot One (1) DC power port Three (3) External Antenna (RF pass through) One (1) Dock Connector (on bottom) |
| Bluetooth: | Yes |
| Wi-Fi: | Yes |










