Dell Latitude XT3 Core i7-2640M Laptop
Description
Dell Latitude XT3 13.3" Intel Core i7-2640M 2nd Generation 4GB DDR3 500GB HDD Windows 7 Professional Tablet Laptop PC. The convenience of a touch screen tablet, the power of an enterprise-grade laptop and a large display. Whether at your desk or on the move, the Latitude™ XT3 lets you work almost anywhere. Stay productive in the office or in the field with a large, 13.3" auto-bright HD display and backlit keyboard option. Get the mobility and flexibility of a tablet without sacrificing the power of an enterprise-class laptop. Use your existing Latitude E-Family docking stations, power adapters, media modules and extended battery slice.
Please Note: These units are Manufacturer Refurbished and have minor scuffs, scratches or dents, but are fully operational and function as intended!
Specifications:
| Manufacturer | Dell |
| Model | Latitude XT3 |
| Operating Systems | Windows 7 Professional |
| Screen Size | 13.3" |
| Processor | Intel Core i7-2640M 2nd generation Processor (2.80 GHz with Turbo Boost 2.0 up to 3.50 GHz) |
| Chipset | Mobile Intel QM67 Express Chipset |
| Total Memory Size | 4GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Capacity | 500GB |
| Hard Drive Types | SATA Hard Disk Drive |
| Optical Drive Type | DVD/RW |
| Graphics | Intel HD Graphics 3000 |
| LAN | Intel Centrino Ultimate-N 6300 |
| Wi-Fi | 802.11n Wireless LAN |
| Media Reader | Built-in Secure Digital Card Reader |
| Expansion Slots | ExpressCard 34 Smart Card slot |
| I/O Ports | x2 USB 2.0 ports x1 USB 2.0/eSATA combo port x1 RJ-45 Ethernet port x1 HDMI port x1 15-pin VGA port x1 1394 FireWire port x1 3.5 mm Headphone/Microphone combo jack Dock connector (on bottom) |
| Power Specifications | 19.5V, 3.34A |
| Dimensions (H x W x D) | 1.2 x 12.7 x 8.7-inches |
