Dell Optiplex 7010 Intel i3 4GB Desktop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Description
Dell Optiplex 7010 Intel Core i3-2120 Processor DDR3 4GB Memory 250GB (7200 RPM) SATA Hard Drive Windows 7 Professional Mini Tower Desktop PC. The Dell OptiPlex 7010 business client desktop delivers right-sized performance, security and manageability features to match your productivity needs. Get creative and stay connected with the Optiplex 7010 Desktop.
Please Note, this unit is Manufacturer Refurbished and has minor scuffs, scratches or dents, but is fully operational and functions as intended!
Please Note, this unit is Manufacturer Refurbished and has minor scuffs, scratches or dents, but is fully operational and functions as intended!
Specifications:
| Manufacturer: | Dell |
| Model: | Optiplex 7010 |
| Operating Systems: | Microsoft Windows 7 Professional |
| Processor: | Intel Core i3-2120 3.3GHz Processor |
| Memory: | 4GB DDR3 |
| Hard Drive: | 250GB |
| Optical Drive: | DVD-ROM |
| Graphics / Video: | Intel Integrated Graphics |
| Front I/O Ports: | Two (2) USB 2.0 ports Two (2) SuperSpeed USB 3.0 ports One (1) 3.5 mm Microphone in jack One (1) 3.5 mm Headphone out jack |
| Rear I/O Ports: | Two (2) PS/2 ports Two (2) SuperSpeed USB 3.0 ports Four (4) USB 2.0 ports One (1) 9-pin Serial port One (1) VGA port Two (2) DisplayPort connectors One (1) 3.5 mm line in/microphone One (1) 3.5 mm line out One (1) RJ-45 Ethernet port |
| Case Features: | One (1) SATA 5.25-inch external drive bay (slimline) One (1) SATA 2.5-inch internal drive bay 200W power supply w/Active PFC |
| Expansion Slots: | One (2) PCI 16x slots (low profile) Two (2) 240-pin DDR3 DIMM sockets Three (3) Serial ATA ports (two occupied) |





