Dell OptiPlex 755 Intel E8400 Desktop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Description
Dell OptiPlex 755 Intel Core 2 Duo E8400 Processor 3.0GHz 4GB DDR2 80GB SATA Hard Drive Windows Vista Home Basic Desktop. The Dell OptiPlex 755 delivers essential performance and flexibility to help keep your business running. The Dell OptiPlex 755 Desktop is designed for environments where physical space is at a premium. Built with practical technology for basic computing environments, the Dell OptiPlex 755 delivers energy efficiency with OptiPlex reliability.
Please Note, this unit is Manufacturer Refurbished and has minor scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended!
Specifications:
| Manufacturer: | Dell |
| Model: | OptiPlex 755 |
| Operating Systems: | Windows Vista Home Basic |
| Processor: | Intel Core 2 Duo Processor E8400 (6M Cache, 3.0GHz) |
| Memory: | 4GB DDR2 RAM |
| Hard Drive: | 80GB SATA Hard Drive DataBurst (10K RPM) |
| Optical Drive: | DVD/RW |
| Front I/O Ports: | Two (2) USB 2.0 ports One (1) Headphone port One (1) Microphone port |
| Rear I/O Ports: | Six (6) USB 2.0 ports One (1) VGA port One (1) Serial port One (1) Parallel port One (1) RJ-45 Ethernet jack Two (2) Audio ports |







