Dell OptiPlex 790 Core i5-2400 SFF Deskt
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code DSKPCDLOPT790SF
Brand Dell Computers
Model 250GB HDD 4GB DDR3 Win 7
Category Pre-Built Pcs
Condition Like New Grade A
Condition Description Please Note: This unit is Manufacturer Refurbished and has minor scuffs, scratches or dents, but is fully operational and functions as intended! Please see detailed images below!
Description
Dell OptiPlex 790 Intel Core i5-2400 2nd Generation 250GB HDD 4GB DDR3 Windows 7 Professional Small Form Factor Desktop PC. Get advanced performance in a flexible design with the OptiPlex 790. Featuring four chassis options, this secure and easy-to-manage desktop can integrate seamlessly into virtually any office environment. The new OptiPlex generation delivers more flexibility, performance and manageability than ever.
Specifications:
| Manufacturer | Dell |
| Model | OptiPlex 790 |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Processor | Intel Core 2nd Generation i5-2400 Processor (6MB Cache, 3.1GHz) |
| Memory | 4GB DDR3 |
| Hard Drive | 250GB HDD |
| Optical Drive | DVD/RW |
| Graphics | Intel HD Graphics 2000 |
| Front I/O Ports | x4 USB 2.0 Ports Microphone-In Connector Headphone-Out Connector |
| Rear I/O Ports | x1 PS/2 Mouse Port x1 PS/2 Keyboard Port x6 USB Ports x1 RJ-45 (LAN) Ethernet Port x1 Serial Port x1 DisplayPort Connector x1 VGA Port x1 Line-In / Microphone Connector x1 Line-Out / Headphone Connector |
| Form Factor | Small Form Factor (SFF) |
