Dell OptiPlex XE Intel E5300 SFF Desktop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code PCDELLOPTIXXE01
Brand Dell Computers
Model 4GB DDR3 320GB WIN 7 Pro
Category All-In-One/Touch Screen Pcs
Description
Dell OptiPlex XE Small Form Factor Desktop with Intel Pentium E5300 2.6GHz Dual Core Processor 4GB DDR3 Memory 320GB SATA Hard Drive and Windows 7 Professional. Dell OptiPlex XE delivers reliable, around-the-clock performance for challenging conditions in addition to featuring simple remote management and high stability. Get creative and stay connected with the OptiPlex XE Desktop.
Please Note, this is Manufacturer Refurbished unit and it has scuffs, scratches and the top cover has a slight bend, but is fully operational and functions as intended!
Specifications:
| Manufacturer: | Dell |
| Model: | OptiPlex XE |
| Operating Systems: | Microsoft Windows 7 Professional |
| Processor: | Intel Pentium E5300 2.6GHz Dual Core Processor |
| Memory: | 4GB DDR3 |
| Hard Drive: | 320GB |
| Optical Drive: | DVD/RW |
| Front I/O Ports: | Two (2) USB 2.0 |
| Rear I/O Ports: | Two (2) PS/2 Two (2) 9-pin serial One (1) 15-pin VGA One (1) Display port Four (4) USB 2.0 One (1) External 24V powered USB port Two (2) RJ-45 Ethernet One (1) Line-in/Microphone One (1) Line-out audio |
| Case Features: | One (1) Slimline external optical drive slot (occupied) One (1) 3.5-inch internal drive bay (occupied) 280-watt power supply (100 - 240V ~ 50/60Hz, 5A) |
