Dell OptiPlex XE Intel E7400 SFF Desktop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Description
Dell OptiPlex XE Intel Core 2 Duo E7400 3GB DDR3 500GB HDD Windows 7 Professional Small Form Factor SFF Desktop. Dell OptiPlex XE delivers reliable, around-the-clock performance for challenging conditions in addition to featuring simple remote management and high stability. Get creative and stay connected with the OptiPlex XE Desktop.
Please Note: This unit is Manufacturer Refurbished and may have minor scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended!
Specifications:
| Manufacturer | Dell |
| Model | OptiPlex XE |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Form Factor | Small Form Factor (SFF) |
| Processor | Intel Core 2 Duo E7400 (3M Cache, 2.80GHz, 1066 MHz) |
| Memory | 3GB DDR3 RAM |
| Hard Drive | 500GB HDD |
| Optical Drive | DVD/RW |
| Front I/O Ports | Two (2) USB 2.0 |
| Back I/O Ports | Two (2) PS/2 Two (2) 9-pin serial One (1) 15-pin VGA One (1) Display port Four (4) USB 2.0 One (1) External 24V powered USB port Two (2) RJ-45 Ethernet One (1) Line-in/Microphone One (1) Line-out audio |



