Dell Powerconnect 2224 24 Port Network S
Description
Dell 24-Port PowerConnect 2224 Ethernet Network Switch XJ146. Dell PowerConnect 2224 is ideal for file, application, and printer sharing on small networks. It features 24 10/100 Fast Ethernet ports that deliver enhanced-performance and reliable server connectivity. With auto-sensing Fast Ethernet ports, the switch features 4.8 Gbps switching capacity. It provides automatic negotiation for speed, duplex, flow control and its auto-MDI/MDIX settings eliminate the need to manually configure ports. In addition, it provides two QoS priority queues per port and Weighted Round Robin (WRR) Scheduling.
Features:
Offers tremendous value by delivering 24 10/100 Fast Ethernet
4.8 Gbps backplane helps provide wire-speed performance
Automatic negotiation of speed, duplex and flow control settings eliminates the need to configure ports
Automatic MAC address learning eliminates the need to enter any information about your network
Auto MDI/MDIX function automatically adapts to straight-through or cross-over cables
Internal power supply eliminates bulky external transformers
Specifications:
| Device Type | Switch |
| Enclosure Type | External - 1U |
| Width | 12.9 in |
| Depth | 9.1 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 4.9 lbs |
| Ports Qty | 24 x Ethernet 10Base-T, Ethernet 100Base-TX |
| Data Transfer Rate | 100 Mbps |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet |
| Connectivity Technology | Wired |
| Communication Mode | Half-duplex, full-duplex |
| Switching Protocol | Ethernet |
| MAC Address Table Size | 8K entries |
| Status Indicators | Link activity, collision status, port transmission speed, port duplex mode, power, link OK |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x |
| Interfaces | 24 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 |



