Dell PowerEdge T110 2 E3-1230 8GB 4TB PC
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code PCDELPWRET110II
Brand Dell Computers
Model PowerEdge T110 II
Category Pre-Built Pcs
Condition Pre-Owned Grade B
Condition Description Unit includes: Intel Xeon E3-1230 v2, 8GB RAM, 4TB (4x 1) HDD, Matrox G200eW Graphics, Windows 7 Pro, and a SAS 3GB Raid Controller (configured to non-raid). Includes a power cord; does not come with any other cables or accessories. This desktop is used and has minor scuffs and scratches on the tower.
Description
Dell PowerEdge T110 II Intel Xeon E3-1230 v2 3.30GHz CPU Processor 8GB DDR3 RAM 4x 1TB Hard Drives Matrox G200eW Graphics Windows 7 Pro Desktop Server.
Model Number: Dell PowerEdge T110 II
Specifications:
| Brand: | Dell |
| Model: | PowerEdge T110 II |
| Graphics: | Matrox G200eW |
| Operating System: | Windows 7 Professional 64bit (COA included) |
| CPU: | Intel Xeon E3-1230 v2 3.30GHz |
| Memory: | 8GB DDR3-1600 ECC DDR3 SDRAM |
| Networking: | Ethernet 802.11b/g/n RJ45 |
| Hard Drive: | 4TB WD Total (4x 1TB Hard Drives) |
| Power: | Internal 305W PSU |
| Optical Drives: | CD/DVD Drive |
| Tower Size: | Server Tower |
| RAID: | Configured to Non-RAID (4x 1TB HD) |
| Ports and connectors: | 6x USB 2.0 ports 1x eSATA port 1x VGA 1x Serial 1x LAN 1x Dell U558P S300 SAS 3GB Raid Controller |
