Dell Precision 690 Xeon 5160 Server PC
Description
Dell Precision 690 Workstation Intel Xeon 5160 8GB DDR2 300GB HDD NVIDIA Quadro FX3500 256MB GDDR3 Graphics Windows Vista Business Tower Server PC. A workstation that delivers the multi-core processing punch you’ve been waiting for—with levels of performance you’ve only dreamed about. Developed in close collaboration with hardware and software partners, the next-generation Dell Precision 690 workstation lets you create, design, render, and analyze, without compromise. Designed to deliver groundbreaking performance, blistering speed and scalability for compute and graphics intensive environments, the Dell Precision 690 helps you power through complex tasks and complete projects faster than its predecessor.
Please Note: This unit is Manufacturer Refurbished and may have minor scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended!
Specifications:
| Manufacturer | Dell |
| Model | Precision 690 Workstation |
| Operating System | Windows Vista Business |
| Processor | Intel Xeon 5160 Processor(4M Cache, 3.00 GHz, 1333 MHz FSB) |
| Memory | 8GB DDR2 RAM |
| Hard Drive | 300GB HDD |
| Optical Drive | DVD/RW |
| Graphics | NVIDIA Quadro FX3500 256MB GDDR3 Graphics |
| Form Factor | Tower |
| Front I/O Ports | x2 USB 2.0 Ports x1 6-pin IEEE 1394 FireWire Port x1 Audio Out Headphone Jack x1 Audio In Microphone Jack |
| Rear I/O Ports | x1 25-pin Parallel Port x2 9-pin Serial Ports x1 Line Out / Headphone Connector x1 Line In Connector x2 PS/2 Ports x5 USB 2.0 Ports x1 6-pin IEEE 1394 FireWire Port x1 RJ-45 Ethernet Jack x1 DMS-59 Port |
| Expansion Slots | x8 DIMM Sockets x2 PCI-X Slots x1 PCI Slot x3 PCIe x8 Slots x1 PCIe x16 Slot |
