Dell Precision M4500 15.6" I7 4GB Laptop
We apologize but this item is currently unavailable. Please feel free to browse our website for other available items.
Item Code LTPDELPRM4500MW
Brand Dell Computers
Model i7-620M 500GB Win 7 Pro
Category Laptops & Tablets
Description
Dell Precision M4500 15.6" Intel Core i7-620M Processor DDR3 4GB Memory 500GB SATA Hard Drive (7200 RPM) Windows 7 Professional Laptop. This Dell Precision M4500 notebook is powered by an Intel Core i7-620M 2.67GHz processor and 4GB of DDR3 memory. The 500GB hard drive provides the storage space you need for your music, games, videos, photos, and other critical data. Get creative and stay connected with the Dell Precision M4500 laptop.
Please Note, this unit is Manufacturer Refurbished and has minor scuffs and scratches, but is fully operational and functions as intended!
Specifications:
| Manufacturer: | Dell |
| Model: | Precision M4500 Mobile Workstation |
| Operating Systems: | Microsoft Windows 7 Professional |
| Processor: | Intel Core i7-620M 2.67GHz Processor |
| Memory: | 4GB |
| Hard Drive: | 500GB |
| Optical Drive: | DVD-ROM |
| Graphics / Video: | 1GB NVIDIA Quadro FX880M GLM |
| I/O Ports: | One (1) 15-pin VGA One (1) DisplayPort Four (4) USB 2.0 One (1) eSATA/USB combo One (1) IEEE 1394 4-pin FireWire port One (1) RJ-45 Ethernet jack One (1) 3.5 mm Headphone/speaker out jack One (1) 3.5 mm Microphone jack One (1) Docking connector (on bottom) |
| Display: | 15.6-inch widescreen LED-Backlit LCD (1366 x 768 resolution) |
| Bluetooth: | No |
| Wi-Fi: | Yes |
| Wireless: | Dell 1520 802.11 a/b/g/n wireless card |






